Акустика спортивних залів - Рекомендації по акустиці приміщень - Aкустические материалы и Технологии
Facebook Instagram Pinterest

ЗАХИСТ ВІД ШУМУ І ВІБРАЦІЙ

ACOUSTIC TRAFFIC LLC | Україна, Київ, провулок Хрестовий, 8/9 | тел. +380 98 116 97 45
Акустика приміщень

Акустика спортивних залів

Створення комфортних акустичних умов у спортивних залах означає насамперед забезпечення достатньої розбірливості мови та зниження рівня шуму, що виникає під час проведення різноманітних спортивних заходів. Слід зазначити, що зниження рівня шуму, крім поліпшення акустичних умов для спортсменів і глядачів, сприяє підвищенню розбірливості мови. У залах, призначених для проведення змагань у присутності глядачів та для видів спорту, що вимагають музичного супроводу, необхідно також забезпечити гарне звучання музики.
 
Спортивні зали, споруди без урахування акустичних вимог, мають, як правило, занадто великий час реверберації, що знижує розбірливість мови, що підвищує рівень шуму та погіршує звучання музики. Тому основне завдання акустичного вирішення спортивної зали — зменшення часу реверберації до значень, що відповідають рекомендованим багатоцільовим залам. Крім того, у великих спортивних залах часто виникає необхідність придушення пізніх звукових відображень, що викликають луну або лунає.
 
Зниження часу реверберації та ослаблення пізніх відбиттів є також необхідною умовою гарної роботи системи озвучування, особливо якщо передбачено використання мікрофонів. Система озвучування зазвичай влаштовується у тих випадках, коли потрібна передача мовної інформації або музичний супровід спортивних заходів. У спортивних залах, що мають місця для глядачів, практично завжди потрібна система озвучування.
 
Розміри спортивного залу вибираються відповідно до технологічних вимог, що залежать від виду спорту. Збільшення розмірів понад технологічну необхідність вкрай небажано, оскільки веде до зростання часу реверберації та запізнення відбитого звуку. Якщо розміри зали, а отже і його повітряний обсяг відповідають технологічним вимогам, то основним засобом зниження часу реверберації є звукопоглинаюча обробка внутрішніх поверхонь. При виборі звукопоглинаючої обробки, необхідної зниження часу реверберації в спортивних залах, часто виникають труднощі. Перша з них пов'язана з тим, що розрахунок часу реверберації, на основі якого вибирається звукопоглинаюча обробка в невідповідних (плоських та довгих) залах, є лише орієнтовним. Друга труднощі полягає в тому, що при вертикальних стінах, що відбивають звукопоглинаюча обробка стелі не призводить до очікуваного (розрахункового) зниження часу реверберації.
 
У спортивних залах з вертикальними стінами, що відбивають, звукопоглинач слід рівномірно розподіляти по внутрішнім поверхням. Якщо звукопоглинач розташовується тільки на стелі (найбільш поширений варіант), то для поідвищення його ефективності можно рекомендувати нахил вертикальніх стін до звукопоглинаючої стелі і їх ділення (рис. 1, Розріз спортивного зала).
 
а — нахил стін до стелі;
б — розділення стін;
1 — звукопоглинач.
 
При нахилі всіх стін до стелі їх кут нахилу повинен становити 3-40, а при нахилі тільки двох суміжних стін 6-80. У разі розділення вертикальних стін слід використовувати систему горизонтальних ділень, що забезпечують розсіяне відбиття звуку досить широкому діапазоні частот. Вертикальне ділення ефекту не дає. Нахил стін до звукопоглинаючої стелі може комбінуватися з їх діленням та звукопоглинаючою обробкою. Рішення у кожному даному випадку вибирається з урахуванням архітектурних та конструктивних особливостей залу.
  
При виборі типу звукопоглинача для обробки спортивного залу, враховуючи широкосмуговий характер шуму, слід надавати перевагу матеріалам та конструкціям, що мають коефіцієнт звукопоглинання 0,6 у діапазоні частот 125-4000 Гц. Якщо вільних внутрішніх поверхонь залу не вистачає для розміщення необхідного з розрахунку звукопоглинаючого облицювання, слід застосовувати звукопоглиначі кулісного типу.
  
Звукопоглиначі кулісного типу забезпечують більше поглинання, ніж плоскі облицювання, що займають таку ж площу внутрішньої поверхні зали. Як звукопоглинаючі облицювання, так і кулісні звукопоглиначі при необхідності слід захищати від механічного пошкодження додатковим екраном у вигляді металевої сітки або декоративної решітки з будь-якого матеріалу, що має достатню міцність. Бажано, щоб коефіцієнт перфорації декоративних ґрат становив не менше 30%. У басейнах пористий звукопоглинач слід обгортати плівку завтовшки трохи більше 30 мкм.
 
У великих спортивних залах нерідко виникає необхідність ослаблення ехо або порхаючого ехо. Ці несприятливі акустичні дефекти особливо характерні для спортивних залів, які переважно мають паралельні стіни, значну довжину, а також увігнуті поверхні, розташовані навпроти плоских поверхонь (стеля та підлога). Слід зазначити, що заходи, спрямовані на підвищення ефективності звукопоглинаючої стелі, корисні і для ослаблення ефектів ехо та порхаючого ехо.
Найти!
Акустичні on-line калькулятори Online Acoustic Calculators [English version]

Рекомендації і технічні статті

Акустика офісів Акустика студій та контрольних кімнат Акустика спортивних залів Акустичні дифузори Шредера: погляд зсередини Розташування гучномовців у кімнаті прослуховування та кімнатні моди Корекція акустики музичної кімнати Методологія пошуку оптимального розташування гучномовців Загальні підходи до акустичної обробки КДП, ДК та контрольних кімнат Таємниця акустики яєчних лотків

Матеріали звукопоглинаючі для корекції акустики приміщень